dr no
frwl
gf
tb
yolt
ohmss
daf
lald
tnwtgg tswlm
mr
fyeo
oc
avtak
tld
ltk
ge
tnd
twine dad
cr
qos
sf
24
25
26
 

 
  NewsFAQE-Mail
   
RECENZJA KSIĄŻKI
 
  THE WORLD IS NOT ENOUGH // ŚWIAT TO ZA MAŁO
 
Tytuł oryginalny:   Ian Fleming's James Bond in The World Is Not Enough
Tytuł polski:   James Bond - Agent Iana Fleminga: Świat To Za Mało
Autor:   Raymond Benson Na podstawie scenariusza
Neala Purvisa, Roberta Wade'a i Bruce'a Feirsteina
Tłumaczenie:   Piotr Roman
Wydawca:   Ian Fleming (Glidrose) Publications
Limited as Trustee 1999
Wydawca polski:   Wydawnictwo Laguna 2000
Ilość stron:   242
Cena:   24,40 zł

 


Adaptacja filmu The World Is Not Enough, niestety, nie wyróżnia się niczym niezwykłym. Jest to zwykła adaptacja, w której autor w zasadzie opisuje jedynie wydarzenia znane z ekranu, dopisując jedynie kilka nieistotnych szczegółów (które prawdopodobnie były w scenariuszu). Niestety taka jest konwencja tego typu książek, choć moim zdaniem pan Benson mógł się trochę wysilić i dopisać nieco więcej od siebie. Tymczasem ogranicza się on z reguły do ciekawostek geograficznych, historycznych i technicznych (poznajemy np. historię Baku, Kopuły Millenijnej w Londynie, czy specyfikację BMW). Jedynie, na co warto zwrócić uwagę to zagłębienie się w przeszłość Renarda, dzięki czemu możemy poznać go trochę lepiej (tam też jest akcent polski - Renard w Warszawie zgwałcił jakąś kobietę!). W książce jest też kilka uproszczeń, a także parę zmian w stosunku do tego, co mieliśmy okazję oglądać na ekranach (jednak i to prawdopodobnie jest kwestią scenariusza w oparciu o jaki książka została napisana). Nieco gorzej książka wypada natomiast pod względem artystycznym; autor używa dość prostego języka, choć i tu tragedii nie ma. Momentami razi natomiast tłumaczenie. Pan Roman nie zawsze potrafi sobie poradzić ze specyficznymi angielskimi frazami i nie tylko ("I never miss" - "Ja nigdy nie tęsknię").
Reasumując - książka przeciętna, choć mogło być gorzej. Mimo wszystko czyta się ją szybko. Polecam głównie tym, którzy chcą mieć wszystko związane z Bondem. Reszta, moim zdaniem może ją sobie raczej spokojnie podarować.

     
 
     
POWIĄZANE DZIAŁY

RECENZJA FILMU // RECENZJA KSIĄŻKI // OPIS POSTACI // DVD // PIERCE BROSNAN

 
 
  James Bond, gun symbol logo and all associated elements are property of MGM/UA & Danjaq companies. Used without authorisation in informative intent. All rights reserved.  
  bond 50