dr no frwl gf tb yolt ohmss daf lald tnwtgg tswlmmrfyeo oc avtak tld ltk ge tnd twine dad cr qos sf
24 25 26
 

 
  NewsFAQE-Mail
   
OPISY POSTACI
 
  DIE ANOTHER DAY // ŚMIERĆ NADEJDZIE JUTRO
 


TAN-GUN MOON/GUSTAV GRAVES


Pułkownik Moon był synem jednego z najważniejszych ludzi w Korei Południowej, generała Moona. Przez cztery lata studiował w Wielkiej Brytanii w Oxfordzie, następnie zaś kilka lat na Harvardzie, skąd został relegowany. Po powrocie do Korei, za namową ojca, wstąpił do wojska, gdzie szybko awansował na oficera. W armii zyskał sobie rzeszę wiernych towarzyszy, przede wszystkim dzięki swemu bezkompromisowemu stosunkowi do sąsiada z południa. W przeciwieństwie do swego ojca, postrzeganego jako liberała, pułkownik Moon był przeciwnikiem dialogu i wysiłków podejmowanych na rzecz pokoju między oboma krajami półwyspu koreańskiego. Uważał bowiem, iż od zjednoczenia lepsza jest inkorporacja Korei Południowej do Północnej.
W tym celu zbudował coś na kształt prywatnej armii. Służby wywiadowcze krajów zachodnich uważały, iż finansował on swoje plany przede wszystkim handlem bronią w zamian za diamenty z krajów objętych embargiem ONZ. Uważano, że Moon dąży do posiadania broni masowego rażenia.
Dla całego świata pułkownik Moon zginął podczas szaleńczego pościgu po polu minowym za Jamesem Bondem. Naprawę jednak przeżył upadek z wodospadu. Jedyną osobą która znała prawdę był Zao. Moon miał w Korei wiele kryjówek. Jego partnerka - Miranda Frost - załatwiła mu operację genową w klinice doktora Alvareza na Kubie. Metoda ta była eksperymentalna, zaś sama operacja niezwykle bolesna, jednak po miesiącu Moon był już nowym człowiekiem. Był Gustavem Gravesem. Musiał jednak stworzyć sobie fałszywą tożsamość. Graves miał być argentyńskim sierotą. Miał dowiedzieć się wszystkiego o diamentach pracując jako dziecko w kopalni. Gustav tymczasem udał się do Afryki, gdzie zaczął uczyć się o tych drogocennych kamieniach. Tam też spotkał niejakiego Jana Ericssona, alkoholika rodem z Islandii, który dorobił się na wydobyciu diamentów w strefach objętych embargiem ONZ w Afryce. Na Islandii zaś otworzył niewielką kopalnię, którą wykorzystywał jako przykrywkę w handlu zakazanymi minerałami. Graves i Ericsson wkrótce zostali przyjaciółmi, a przynajmniej Gustav udawał, iż jest przyjacielem Jana - w rzeczywistości bowiem gardził nim. Niemniej jednak Ericsson, którego stan zdrowia stale się pogarszał, zapisał mu cały swój majątek. Jeszcze tego samego dnia Graves zastrzelił swego partnera. Dopiero wtedy ujawnił światu swoje "odkrycie". Gustav stał się filantropem - dofinansowywał wiele fundacji charytatywnych. Był też łowcą przygód - uwielbiał szybką jazdę, sporty ekstremalne, a także był mistrzem w szermierce. Za swą działalność otrzymał tytuł szlachecki. Sfinansował też satelitarny program "Ikar", który faktycznie był śmiercionośną bronią. Został zabity przez Bonda, gdy wcielał w życie plan ataku na Koreę Południową.

 


 


TAN LING ZAO


Zao urodził się w wielodzietnej rodzinie jako najstarszy z sześciorga dzieci. Jego ojciec był obywatelem Korei Północnej, natomiast matka była narodowości chińskiej. Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie. Już w wieku 9 lat został aresztowany za podpalenie południowo koreańskiego jeepa. W wojsku wyróżnił się w siłach specjalnych, gdzie nauczył się wyszukanych metod zadawania śmierci, w czym stał się czymś na kształt eksperta. Mając 21 lat Zao został zwerbowany do Biura Zwiadu Sztabu Generalnego - organizacji mającej za zadanie opracowywanie strategicznych, operacyjnych i taktycznych danych wywiadowczych dla Ministerstwa Sił Zbrojnych Koreańskiej Republiki Ludowo - Demokratycznej. Przez sześć lat pracował jako szpieg. De facto zajmował się jednak terroryzmem - przypisywało się mu przynajmniej trzy zabójstwa, sześć zamachów bombowych i jedno porwanie. W wieku 28 lat Zao oficjalnie został zwolniony ze służby i został najemnikiem, choć uważano, iż nadal jest opłacany przez Biuro Zwiadu. Nieco później stał się prawą ręką pułkownika Moona. Za sprawą Bonda został poważnie ranny - eksplodująca walizka z diamentami pozostawiła na jego twarzy wyraźne ślady. Wkrótce później Zao sabotował szczyt między Chinami, a Koreą Południową, zabijając trzech funkcjonariuszy wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej. Został aresztowany, a następnie wymieniony na Bonda. Gustav Graves następnie sfinansował jego operację genową. Zao zginął z ręki Bonda na Islandii

 

 


MIRANDA FROST


Niewiele wiadomo o jej przeszłości. Miranda była jedynaczką. Gdy była jeszcze dzieckiem, zmarła jej matka. Gdy była wystarczająco dorosła, ojciec zmusił ją, by odgrywała rolę tak córki, jak żony. Gdy miała czternaście lat zabiła swego ojca, uwalniając w samochodzie pszczoły, na jad których był on uczulony. Na studiach w Harvardzie Miranda poznała Moona który, podobnie jak ona sama, był w reprezentacji w szermierce. Od razu przypadli sobie do gustu - oboje bowiem byli bezwzględni w dążeniu do realizacji swych celów. Po skończeniu studiów spotkali się ponownie podczas igrzysk olimpijskich w Sydney. Miranda była reprezentantką Wielkiej Brytanii. Jej przeciwniczką w finale była faworyzowana Rosjanka, która zdołała pokonać Mirandę, lecz godzinę później zmarła. Autopsja wykazała, iż przedawkowała sterydy. Była to zasługa Moona, który otruł zawodniczkę, czym zaskarbił sobie wdzięczność Frost. Po powrocie z olimpiady Miranda wstąpiła do SIS, gdzie przez trzy lata pracowała w dziale kryptologii (tu jest pewna nieścisłość: igrzyska olimpijskie w Sydney odbyły się bowiem w 2000 roku, zaś akcja filmu, a co za tym idzie książki ma miejsce w roku 2002 - przyp.). Następnie na ochotnika zgłosiła się do infiltracji organizacji Gustava Gravesa, w której to została jego rzeczniczką. Ostatecznie została zabita przez Jinx

 

 

     
 
     
POWIĄZANE DZIAŁY RECENZJA FILMU // RECENZJA KSIĄŻKI // OPIS POSTACI // DVD // PIERCE BROSNAN
 
 
  > data publikacji 21.03.2010 © MI-6 HQ
James Bond, gun symbol logo and all associated elements are property of MGM/UA & Danjaq companies. Used without authorisation in informative intent. All rights reserved.
 
  bond 50