dr no
frwl
gf
tb
yolt
ohmss
daf
lald
tnwtgg tswlm
mr
fyeo
oc
avtak
tld
ltk
ge
tnd
twine dad
cr
qos
sf
24
25
26
 

 
  NewsFAQE-Mail
   
RECENZJA KSIĄŻKI
 
  THE MONEYPENNY DIARIES: SECRET CHAPTERS
 

 

 

Tytuł: The Moneypenny Diaries: Secret Chapters
Autor: Samantha Weinberg (jako „Kate Westbrook”)
Wydawca: Ian Fleming Publications, 2020
 
 
autor recenzji: Marcin Tadera
data publikacji: 07.01.2021


   
 


Samantha Weinberg, pisząca pod pseudonimem „Kate Westbrook”, znana jest czytelnikom powieści o Jamesie Bondzie jako autorka trylogii The Moneypenny Diaries. Cykl ten, utrzymany w formule prowadzonego przez Jane Moneypenny quasi-pamiętnika, pomimo kilku mankamentów, w ostatecznym rozrachunku okazał się całkiem przyzwoitą porcją literatury, znacząco wzbogacając świat agenta 007.

The Moneypenny Diaries: Secret Chapters to dwudziestostronicowy e-book, w którym zebrano dwa opowiadania Weinberg; First Date (pierwotnie opublikowane w 2006 roku w magazynie „The Spectator”) i For Your Eyes Only, James („Tatler”; 2006).

Sztuka pisania opowiadań wbrew pozorom do prostych nie należy; zawiązanie fabuły, jej rozwinięcie i zamknięcie na kilku - kilkunastu stronach stanowi nie lada wyzwanie. Z zadania tego Weinberg wywiązała się zdecydowanie dobrze. I choć tytuły opowiadań w recenzowanym zbiorze mogą część czytelników zniechęcać do lektury, to jednak ich przedwczesne zaszufladkowanie byłoby sporym błędem. Bo i owszem, „Pierwsza randka” opowiada o, jak wskazuje tytuł, wspólnie spędzonym przez Bonda i Moneypenny wieczorze, ale utworowi temu daleko do klasycznego love story. Oto bowiem świeżo awansowany do sekcji 00 Bond pod wpływem impulsu zaprasza wierną asystentkę M na kolację, podczas której – rozemocjonowany i najwyraźniej upojony alkoholem – wraca do kwestii zabójstw, których dopuścił się w służbie Jej Królewskiej Mości, a które utorowały mu drogę do pracy w elitarnej sekcji brytyjskiego wywiadu. Weinberg fantastycznie, w bardzo subtelny i zniuansowany sposób odzwierciedla rozterki Bonda, któremu – podobnie jak u Fleminga – morderstwa z zimną krwią nie przychodzą lekko, a rzeczona kolacja jest czymś na kształt niedopowiedzianej spowiedzi. First Date ponadto w zabawny i przewrotny sposób definiuje specyficzną relację, która wywiązała się między 007 a Moneypenny.

Na kartach For Your Eyes Only, James Bond powraca do hotelu Splendide w Royale-les-Eaux. Do miejsca dla niego szczególnego, w którym cztery lata wcześniej poznał Vesper Lynd podczas misji opowiedzianej, rzecz jasna, w Casino Royale. Nic więc dziwnego, że opowiadanie nawiązuje do tych wydarzeń, choć fabularnie jest to całkiem interesująca historia szpiegowska, w której Moneypenny musi zapewnić Bondowi solidną przykrywkę w czasie, gdy 007 likwidować będzie swój cel – afgańskiego agenta MI6, który jest bliski podjęcia decyzji o przejściu na stronę Sowietów.

Lektura The Moneypenny Diaries: Secret Chapters dostarcza sporo frajdy. Zaskakująco wręcz, jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż liczy sobie ledwie dwadzieścia stron. Jest to dzieło dojrzałe, spójne, a jednocześnie intrygujące i – co równie ważne – opowiadane historie są naprawdę autentycznie angażujące. Złego słowa nie można również powiedzieć o warsztacie pisarki; Samantha Weinberg nie próbuje imitować Iana Fleminga, choć z całą pewnością zachowuje ducha jego opowieści. Bez dwóch zdań – pozycja obowiązkowa! Zwłaszcza, że e-book dostępny jest za darmo.

     
   
 

 

 
 
> data publikacji 07.01.2021 © MI-6 HQ
 
 

 
  bond 50