dr no
frwl
gf
tb
yolt
ohmss
daf
lald
tnwtgg tswlm
mr
fyeo
oc
avtak
tld
ltk
ge
tnd
twine dad
cr
qos
sf
24
25
26
 

 
  NewsFAQE-Mail
 

 

 

 
  W KTÓRYM FILMIE?  
  suplement do oficjalnego FAQ  
 
     

"...była ta naga kobieta pokryta złotą farbą?"

Shirley Eaton, która zagrała jedną z dziewczyn Bonda Jill Mastersn, stała się jednym z symboli serii, kiedy to została dosłownie zamalowana na śmierć w filmie Goldfinger (1964). Właściwie to dwie kobiety zostały pomalowane na złoto dla tej sceny, Eaton i modelka Margaret Nolan. Wbrew temu co się powszechnie mówi, obie kobiety przeżyły.

"... był ten koleś ze stalową szczenką??"

Richard Keil zagrał Szczęki w Szpiegu Który Mnie Kochał (1977) i w Moonrakerze (1979). Później zagrał fanatycznie lojalnego fana w Happy Gilmore Adama Sandlera.

 

"...pojawiły się Ninja?"

Żyje się Tylko Dwa Razy (1967) był jednym z pierwszych filmów w ogóle, który przedstawił ninja zachodniej publiczności. Ninja odegrały także małą role w Licencji Na Zabijanie(1989), także Chang w Moonrakerze (1979) był japońskim mistrzem miecza. Zwykłe sztuki walki jednakże grały ważne role w wielu bondowskich filmach. Nawet w latach 60 - tych, gdy nie były one na czasie, Bond i Pussy Galore wykorzystywali chwyty judo w filmie Goldfinger (1964). W Diamenty Są Wieczne(1971) Bond walczył z dwiema kobietami znającymi sztuki walki - Bambi i Thumper. W Człowieku Ze Złotym Pistoletem (1974) Bond znalazł się w jakiejś szkole sztuk walki, otoczony przez liczną grupę - niespodzianka! - mistrzów (nie sposób się doliczyć ile razy Bond Rogera Moore'a wykorzystywał techniki sztuk walki, niemal w każdej scenie bijatyki wyprowadzał jakiegoś kopniaka czy cios karate). W Zabójczym Widoku (1985) mogliśmy zobaczyć Maxa Zorina i jego poplecznicę, May Day, trenującą jakieś sztuki walki. Wreszcie w Jutro Nie Umiera Nigdy (1997) Bond wraz z Wai Lin (która sama zresztą równie dobrze mogłaby być ninja) wykorzystali kilka niezłych ciosów. Do tego, jeśli do sztuk walki zaliczyć Sumo, trzeba też wspomnieć o scenie z Żyje Się Tylko Dwa Razy (1967) i Człowiek Ze Złotym Pistoletem(1974).

 

"...zagrała ta kobieta z serialu"Prawo i Bezprawie"?"

Carey Lowell szalała ze strzelbą jako Pam Bouvier, dziewczyna Bonda w Licencji Na Zabijanie (1989).

"...było to laserowe urządzenie do kastracji?"

Auric Goldfinger próbował przeciąć Bonda na pół przy pomocy lasera w Goldfingerze (1964). Ta scena zawiera także słynną wymianę zdań, kiedy to spanikowany Bond pyta "Pan się spodziewa, że będę mówił?" na co Goldfinger odpowiada "Nie, panie Bond, spodziewam się, że pan umrze".

 "...była scena w kasynie?"

Bond często uprawia hazard. W kasynie był w dziewięciu z 18 filmów. Już w pierwszym filmie, Dr No (1962) Bond zostaje przedstawiony publiczności siedząc przy stoliku do gry. W Operacji "Piorun" (1965) Bond spotyka się w kasynie z agentem WIDMA, Emilio Largo. Także w kasynie 007 spotkał swoją przyszłą żonę, Tracy, w W Tajnej Służbie Jej Królewskiej Mości (1969), kiedy to przychodzi jej z pomocą gdy ta przegrywa. Znaczna część akcji filmu Diamenty Są Wieczne (1971) ma miejsce w kasynach Las Vegas w stanie Nevada. W tym samym filmie Bond jest w kasynie w Kairze. W Człowieku Ze Złotym Pistoletem (1974) Bond również jest w kasynie, tym razem gra w Makao. Bond także spotkał hrabinę Lisl w salonie gry w Tylko Dla Twoich Oczu (1981). Taka scena miała też miejsce w Ośmiorniczce (1983). W Licencji Na Zabijanie (1989) Bond przedstawia się złowrogiemu Franzowi Sanchezowi ryzykując dużo pieniędzy w kasynie w Isthmus City. Wreszcie w GoldenEye (1995) Bond prowadzi rozmowę najeżoną seksualnymi podtekstami z Xanią Nagórną przy stoliku do Baccarata w kasynie w Monte Carlo. Jeśli zaś liczyć hazard jako taki, Bond także założył się o sztabkę złota w meczu golfowym w Goldfingerze (1964). Bond także wiele razy stawiał na szali swoje życie, ale... nie każcie nam zaczynać.

"…Bond walczy z kimś na zewnątrz samolotu?"

Wsadź Bonda do samolotu a masz niemal gwarancję, że skończy na zewnątrz maszyny. Stało się tak nie mniej niż pięć razy. W Moonrakerze (1979) trzymał się drzwi samolotu by nie wypaść. W teaserze Tylko Dla Twoich Oczu (1981) hasał na zewnątrz lecącego helikoptera. W końcówce Ośmiorniczki (1983) starł się z Gobindą na dachu lecącego samolotu. W W Obliczu Smierci (1987) Bond walczył z zabójcą Necrosem uwieszony na siatce na zewnątrz radzieckiego samolotu transportowego ponad pustynią w Afganistanie. Wreszcie w Licencji Na Zabijanie (1989) Bond leci uczepiony wodolotu, po czym dostaje się do kabiny i przejmuje samolot, którym odlatuje w stronę zachodzącego słońca.

 

"... był ten mały samolot odrzutowy?"

Coś takiego mogliśmy zobaczyć choćby w sekwencji przed - tytułowej Ośmiorniczki (1983). Samolot ten miał 12 stóp długości, ważył zaś zaledwie 450 funtów. Mógł osiągnąć prędkość 300 mil na godzinę. Duplikat amerykańskiego "The Bud Light Project", którego można podziwiać na licznych pokazach miał się znaleźć w Moonrakerze (1979), jednak zrezygnowano z niego ze względu na budżet.

"... możemy oglądać innego agenta '00'?"

Coś takiego miało miejsce w paru filmach. W Operacji "Piorun" (1965) widzimy Bonda na specjalnym spotkaniu agentów 00. Było dziesięć krzeseł, zaś Bond podszedł do siódmego. Pozostałe dziewięć krzeseł zajęli agenci 00 i - choć nie jest to do końca jasne - jedną z nich była kobieta. Na początku Ośmiorniczki (1983) clown ucieka przed parą nożowników. Clown ten jest agentem 009. W teaserze Zabójczego Widoku (1985) Bond odnalazł ciało 004 zakopanego w śniegu. Jednakże w teaserze W Obliczu Smierci (1987) Bond skacze ze spadachronem z dwoma innymi agentami. Ten który zginął po przecięciu przez zamachowca liny zostaje później zidentyfikowany jako 004. W Człowiek Ze Złotym Pistoletem (1974) Bond odzyskał kulę, którą zabito 002, Billa Fairbanksa. W Goldfingerze (1964) i W Obliczu Śmierci (1987) Bond ma być zastąpiony przez agenta 008. Wreszcie w GoldenEye (1995) Bond walczy z byłym agentem 006, Alec'kiem Trevelynem.

"... wystąpiła kobieta, która wcześniej była mężczyzną?"

Kobietę o którą chodzi, Tulę, można zobaczyć przy basenie na terenie posiadłości Gonzalesa w Tylko Dla Twoich Oczu (1981). Nawiasem mówiąc miała także sesję w Playboyu. Jest ona zdecydowanie transseksualistą po operacji.

"... wystąpiła ta kobieta z "Nowych Przygód Supermana?"

Teri Hatcher wcieliła się w rolę Paris Carver, żony złowieszczego Eliota Carvera i byłej kochanki Bonda w Jutro Nie Umiera Nigdy (1997).

 

"... Bond się ożenił?"

Bond ożenił się dwukrotnie - raz z miłości, raz z obowiązku. Wziął ślub z Kissy Suzuki w Żyje Się Tylko Dwa Razy (1967) udając japońskiego rybaka. Ożenił się z Tracy de Vincenzo z miłości w W Tajnej Służbie Jej Królewskiej Mości (1969). Niestety, Tracy została zastrzelona w kilka chwil po ślubie. Jednak Bond używał małżeństwa jako przykrywki przynajmniej cztery razy. Raz z Tatianą Romanovą w Pozdrowieniach Z Rosji (1963), dwukrotnie w Żyj I Pozwól Umrzeć (1973) - z Rosie Carver i z kobietą wróżącą z kart. Ostatni raz w Szpiegu Który Mnie Kochał z piękną radziecką agentką Anyą Amasobą.

 

... była scena kręcona pod wodą?"

Taka scena miała miejsce w paru filmach. W Operacji "Piorun" (1965) miała miejsce podwodna bitwa pomiędzy najemnikami WIDMA i żołnierzami amerykańskimi (U.S. AquaParas), a także kilka innych scen jak: tonący samolot, zaginione głowice nuklearne. W Żyje Się Tylko Dwa Razy (1967) była krótka scena pod wodą, kiedy to do morza wrzucone zostaje "ciało" Bonda. W Szpiegu Który Mnie Kochał (1977) również była scena podwodnej bitwy, w której brał udział Lotus Espirit Bonda. Tylko Dla Twoich Oczu (1981) zawierał ciekawą scenę, w której Bond poszukiwał zatopionego statku. W Licencji Na Zabijanie (1989) Bond próbuje tą drogą dostać się na łódź - ostatecznie jednak ląduje na pokładzie wodolotu. Wreszcie w Jutro Nie Umiera Nigdy (1997) Bond pod wodą przeszukuje zatopiony brytyjski okręt wojenny.

"... wystąpiła ta kobieta z "Doktor Quinn?"

Jane Seymour zagrała w filmie Żyj I Pozwól Umrzeć (1973). Wówczas w ogóle nie była znana.

 

"...miał miejsce ten spiralny skok przez rzekę?"

AMC Hornet przeskoczył "beczką" przez Tajlandzką rzekę, obracając się o 360 stopni w Człowieku Ze Złotym Pistoletem (1974). Cały wyczyn obliczono najpierw na komputerze, a całość nakręcono za pierwszym razem. Producent Cubby Broccoli był z tego powodu tak szczęśliwy, że wydał kolację za 1000 dolarów. Skok nazywa się fachowo "Skokiem Astro - Spiralnym" i po raz pierwszy wykonany został w Houston.

"... pojazd jechał na dwóch kołach?"

To miało miejsce trzy razy. Najbardziej zapada w pamięć scena z Mustangiem w Diamenty Są Wieczne (1971), ponieważ Bond musiał wjechać w aleję na dwóch kołach, a nie wiedzieć dlaczego samochód wyjechał z niej na dwóch innych. Taka scena miała też miejsce z Mercedesem w Ośmiorniczce (1983) i z ciężarówka w Licencji Na Zabijanie (1989).

 

"... Bond skakał ze spadochronem?"

Bond korzysta ze spadochronu tak często, że powinien sobie jeden doczepić operacyjnie. Bond i Pussy Galore wyskoczyli z samolotu w Goldfingerze (1964). W teaserze Szpiegu Który Mnie Kochał (1977) Bond wykonał popularny dziś skok na nartach z góry. W teaserze Moonrakera (1979) ukradł spadochron od złoczyńcy już będąc w powietrzu. W teaserze W Obliczu Śmierci (1987) Bond skoczył ze spadochronem na Gibraltar w ramach ćwiczeń, które zakończyły się tragicznie. Później w tej scenie Bond korzysta ze spadochronu aby się wydostać z płonącego i spadającego ze skały jeepa. Pod koniec tego filmu zaś Bond wykorzystuje spadochron do wydostania jeepa (z nim i jego przyjaciółką w środku) z samolotu tuż przed katastrofą. Licencja Na Zabijanie (1989) - ponownie w teaserze - Bond skoczył ze spadochronem na ślub Felixa Leitera. W GoldenEye (1995) spada na spadochronie po katapultowaniu się ze śmigłowca. Wreszcie w Jutro Nie Umiera Nigdy (1997) Bond wykonał spektakularny skok HALO (High Altitude, Low Opening - Duża Wysokość, Niskie Otwarcie) do morza południowochińskiego.

"... wystąpił ten niski koleś z "Fantasy Island"?"

Herve Villechaize zagrał Knick Knacka w Człowieku Ze Złotym Pistoletem (1974).

 

"... miała miejsce scena pościgu łodziami?"

Taka scena miała miejsce w końcówce Pozdrowień Z Rosji (1963), w której to Bond i Tanya Romanova uciekali przed grupą WIDMO, wysadzając przy okazji w powietrze kanistry z paliwem. W końcówce Operacji "Piorun" (1965) łódź Largo uciekała przed statkiem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Jednak pościg, który wszyscy pamiętają najlepiej miał miejsce w Żyj I Pozwól Umrzeć (1973). Bond wówczas uciekał przed agentami WIDMA po rzekach Louisiany przez ponad 10 minut. Wtedy też miał miejsce słynny skok nad drogą wykonany przez kaskadera Jerry'ego Comeauxa. Skok ten miał długość 95 stóp (blisko 29 metrów), a do wykonania go wykorzystano silniki odrzutowe i rampę. Wówczas był to rekord świata. Krótki pościg miał również miejsce w Człowieku Ze Złotym Pistoletem (1974)

"... był samochód z siedzeniem - katapultą?"

Aston Martin DB5 został wykorzystany w Goldfingerze (1964), Operacji "Piorun" (1965), GoldenEye (1995) i w Jutro Nie Umiera Nigdy (1997). Katapulta została jednak wykorzystana tylko w tym pierwszym filmie. Na marginesie, Roger Moore jeździł podobnym samochodem w filmie Cannonball Run, w którym też sam się katapultował. Tak przy okazji, samochód wykorzystany w GoldenEye i Jutro Nie Umiera Nigdy nie jest tym samym, którym Bond jeździł w pierwszych dwóch filmach - ten pojazd bowiem stanowi teraz nie lada gratkę dla kolekcjonerów, dodatkowo bardzo kosztowną (sprzedano go na aukcji w 1986 roku za 275 tys. dolarów). Zaś numery rejestracyjne to odpowiednio BMT216A i BMT214A. W 1997 roku oryginalny DB5 został skradziony z hangaru samolotowego Boca Raton na Florydzie, gdzie był przechowywany.

"... była scena z pościgiem na nartach?"

W serii było pięć wielkich pościgów na nartach. Pierwsze dwa miały miejsce w W Tajnej Służbie Jej Królewskiej Mości (1969), w których Bond (oraz Tracy w drugim przypadku) uciekał przed zbirami Blofelda. Później w tym samym filmie ma miejsce scena z wykorzystaniem bobslei, ale już bez nart. Trzecia scena miała miejsce w teaserze Szpiega Który Mnie Kochał (1977), w której to Bond zjeżdża ze wzgórza tuż przez skokiem z urwiska. W Tylko Dla Twoich Oczu (1981) ma miejsce kolejna scena z nartami i bobslejami Natomiast w teaserze Zabójczego Widoku (1985) Bond ucieka przed radzieckimi żołnierzami. Ta scena jest o tyle ważna, że w niej to 007 korzysta z czegoś na kształt snowboardu na długo, zanim sport ten stał się popularny."...była scena z kobietą w białym bikini i nożem? "
Ursula Andress podbiła publiczność na całym świecie, kiedy jako Honey Ryder wyszła z oceanu w Dr No (1962). Andress zagrała także w parodii Bonda, Casino Royale.

 

"... była scena z kobietą w białym bikini?"


Ursula Andress podbiła publiczność na całym świecie, kiedy jako Honey Ryder wyszła z oceanu w Dr No (1962). Andress zagrała także w parodii Bonda, Casino Royale.

"...wystąpił facet z trzema sutkami?"

Francisco Scaramanga miał zbyteczny sutek w Człowieku Ze Złotym Pistoletem (1974).

"... była ta kobieta, która zabijała ludzi dusząc ich swymi udami?"

Ofiary Xenii Nagórnej (Onatopp) umierali z uśmiechem na ustach w GoldenEye (1995). Także w W Obliczu Śmierci (1987), kiedy Bond przegląda dane zabójców KGB, w aktach pojawia się kobieta "Yula Yarkov". Jej metodą zabijania było "duszenie rękoma lub udami", lecz była zdecydowanie mniej pociągająca niż Nagórna (wyobraźcie sobie wielkiego ziemniaka wciśniętego w spandex).

"...Bond zrezygnował ze służby?"

To miało miejsce w Licencji Na Zabijanie (1989). Bond zrezygnował w środku konfrontacji z M w ośrodku Hemingwaya na Florida Keys. Odszedł ze służby, aby zemścić się na baronie narkotykowym Franzie Sanchezie. Jednak okazało się, że MI6 nigdy tak naprawdę nie opuściło Bonda jako, że później w Isthmus City pojawił się Q, który dostarczył mu broń. W W Tajnej Służbie Jej Królewskiej Mości (1969) wściekły Bond podyktował Moneypenny treść rezygnacji. Ta jednak zmieniła list i poprosiła o dwutygodniowy urlop.

 

"... był ten duży Azjata z zabójczym kapeluszem?"

Odd Job i jego zabójczy melonik pojawili się w filmie Goldfinger (1964).

"...wystąpił ten łysy facet, który grał Kojaka?"

Telly Savalas zagrał arcy - łotra Ernsta Stavro Blofelda w W Tajnej Służbie Jej Królewskiej Mości (1969), Blofeld prowadził samochód, z którego oddano śmiertelne strzały do żony Bonda, Tracy.

"...Bond skoczył na nartach z urwiska i otworzył spadochron w barwach flagi brytyjskiej?"

Kaskader Rick Sylvester zjechał ze stoku Asgard w Szpiegu Który Mnie Kochał (1977). Otrzymał za to 30 tys. dolarów i spędził 10 dni w północnej Kanadzie czekając na odpowiednio słaby wiatr. Można jeszcze tylko dodać, że jedna z kręcących scenę kamer straciła go z obiektywu tuż po skoku.

"... wystąpił ten koleś z "Homicide"?"

Yaphet Kotto zagrał Mr. Big / Dr. Kananga w Żyj I Pozwól Umrzeć (1973). Jest także znany z roli w klasycznym już filmie SF Obcy z 1979 roku.

 

"... samochód zamienił się w łódź podwodną?"

Lotus Espirit zamienił się w łódź podwodną w Szpiegu Który Mnie Kochał (1977).

"... były zabójcze satelity?"

To zależy od tego co rozumiesz pod pojęciem "satelity". Zabójcze satelity - to znaczy takie, które wystrzeliwują coś brzydkiego w stronę Ziemi - pojawiły się w dwóch filmach: Diamenty Są Wieczne (1971) i GoldenEye (1995). W Moonrakerze (1979) czarny charakter, Hugo Drax, ma stację kosmiczną, która technicznie rzecz biorąc mogłaby być uznana za satelitę i wystrzeliwuje z niej bomby z bronią biologiczną. Także w Jutro Nie Umiera Nigdy (1997) potentat medialny Eliot Carver miał kilka satelitów, które - poza innymi rzeczami - przekazywały fałszywe sygnały GPS brytyjskim statkom wojennym.

"...zagrała ta kobieta z "Aniołków Charlie'ego"??"

Tanya Roberts krzyczała ze strachu niemal przez cały film Zabójczy Widok (1985). Tak przy okazji - Timothy Dalton pojawił się także w jednym epizodzie "Aniołków Charlie'ego". Odcinek ten zatytułowany był "Fallen Angel", a po raz pierwszy wyemitowany został 24 października 1979 roku. Dalton zagrał playboya i złodzieja biżuterii, Damiena Rotha. W jednej scenie Charlie mówi dziewczynom, że "Pan Roth ma gust bardzo podobny do Jamesa Bonda...".

 

"...był ten szalony szeryf z południa?"

Szeryf z Louisiany, J. W. Pepper, w którego rolę wcielił się Clifton James pojawił się zarówno w Żyj I Pozwól Umrzeć (1973), jak i Człowieku Ze Złotym Pistoletem (1974). James zagrał bardzo podobną postać w filmie Superman II z 1981 roku.

"...miała miejsce bójka w pociągu?"

Bond walczył w pociągu nie mniej niż pięć razy. Najbardziej zapadła w pamięć bijatyka Bonda z Grantem w Pozdrowieniach Z Rosji (1963), lecz 007 także walczył w i na pociągu z Tee - Hee w Żyj I Pozwól Umrzeć (1973), ze Szczękami w Szpiegu Ktróry Mnie Kochał (1977) i z całą masą czarnych charakterów w Ośmiorniczce (1983), a także w GoldenEye (1995).

 

"... był dealer narkotyków?"

Robert Davi zagrał bezwzględnego barona narkotykowego Franza Sancheza w Licencji Na Zabijanie (1989). W Żyj I Pozwól Umrzeć (1973) również pojawił się handlarz narkotyków - Mr. Big (vel Kanaga), grany przez Yapheta Kotto. W W Obliczu Śmierci (1987) jesteśmy świadkami wymiany (diamenty za opium), jednak fabuła była tak zawikłana, że i tak nikt tego nie zauważył.

"...wystąpiła żona Ringo Starra?"

Barbara Bach zagrała radziecką agentkę Potrójne -X w Szpiegu Który Mnie Kochał (1977). Ex - Beatlesa poznała cztery lata później podczas kręcenia Jaskiniowca w 1981 roku.

 

"...wystąpił ten koleś z "Detektywa Remingtona Steele'a"?"

"Ten koleś z Detektyw Remington Steele" to Pierce Brosnan. Zagrał Jamesa Bonda w GoldenEye (1995) i Jutro Nie Umiera Nigdy (1997), a w kontrakcie ma jeszcze przynajmniej jeden film.

"...wystąpiła żona tego kolesia z "Detektywa Remingtona Steele'a"?"

Była żona Pierce'a Brosnana, Cassandra Harris zagrała Hrabinę Lisl w Tylko Dla Twoich Oczu (1981). Harris zmarła w 1991 roku, zaś Brosnan wspiera fundację na rzecz walki z rakiem.

 

     
 
  Ta lista została stworzona przez redaktorów MKKBB z nieocenioną pomocą Paula Landry.  
 
 
  James Bond, gun symbol logo and all associated elements are property of MGM/UA & Danjaq companies. Used without authorisation in informative intent. All rights reserved.  
  bond 50